SPYDER CUP | Severočeská amatérská liga - silniční cyklistické závody

Seriál cyklistických závodů na severu Čech je pořádán pro amatérské cyklisty.

Informace o SAL

17.03.2022 13:04:00

První zaregistrování Severočeské amatérské ligy, jako občanského sdružení, které má ve stanovách pořádání různých tělovýchovných a cyklistických akcí, se uskutečnilo v roce 1996. Autoři tohoto projektu byli bývalí cyklisté, v té době již většinou obchodníci s jízdními koly, jako Vladimír Myšík, Petr Hejduk, Roman Adámek, Jaroslav Hrubý a další. 

Samotným předchůdcem SAL byly různé malé amatérské ligy, nebo jednorázové závody v Severočeském kraji, z kterých se dnes už téměř žádný pod hlavičkou SAL nepořádá. Pokud bych měl jmenovat některé ze zaniklých závodů, které mimo jiné velmi našim členům chybí, tak by to byly Benešovské okruhy na Děčínsku, v Ústí nad Labem časovka v Trmicích, okruhy na Telnici, nebo v Malém Chvojně, či etapák Ústí – Doksy, na Teplicku se již nepořádá časovka do vrchu na Komáří Vížku (tady došlo ke znovu pořádání závodu), časovka v Bžanech a ani okruhy pod názvem „Teplický zabiják“. Z mosteckých závodů zmizely klasiky jako Most – Kožlany, Most – Jesenice, Most – Doksy, Braňanské okruhy a velmi populární závod na mosteckém autodromu. Je toho poměrně dost, co se dnes již v našem kraji nejede a příčiny jsou různé, od rozpadu oddílů, přes ztrátu motivace pořadatelů až k přechodu k pořádání závodů na horských kolech, většinou maratónů.

SAL se vždy řadila k těm menším ligám sdružených v SAC ČR (Sdružení amatérských cyklistů České republiky), u jehož zrodu jsme v devadesátých letech minulého století také stáli, naše členská základna čítala v době svého největšího rozkvětu okolo 200 členů a dnes se tento počet ustálil zhruba na čísle 150, k roku 2021 cca 100 členů. Prioritou naší amatérské ligy není nahrazovat svazové závody, smyslem našeho amatérského sdružení je se bavit cyklistikou, přiblížit cyklistiku a závody lidem z našeho regionu, dát každému možnost si zazávodit a postavit se na start závodu, i kdyby to mělo být jen jednou v životě. Na start v SAL není třeba žádné licence, ale ani licence ČSC není překážkou.

Mezi startujícími se tak objevili jména jako např. Tomáš Trunschka nebo Kamil Ausbuher. A některá jména, která se na našich závodech objevila se později ukázala i ve „velké“ cyklistice. Členy SAL byli např. Tomáš Trunschka, Stanislav Hejduk, Lukáš Fůs, nebo Marek Nebesař.

Od samého začátku amatérské ligy pořádáme také závody pro kategorie do 18 let tzn. juniory a starší.

Každoročně, za pomoci několika oddílů, pořádáme okolo 15 – 19 závodů v našem regionu. Soutěžíme v kategoriích podle věku a zpravidla jsou vyhlašováni první tři z každé kategorie a za každé pořadí v kategorii je přidělován určitý počet bodů i do celkového hodnocení. Na závěr soutěže je vyhodnoceno i celkové pořadí ve všech kategoriích a celkové pořadí v soutěži družstev. Pro větší vyrovnanost a spravedlivost se nezapočítávají všechny výsledky, ale zhruba dvě třetiny z celého kalendáře závodů, tento počet se stanoví vždy před prvním závodem. Tak jako někteří pořadatelé vznikli z řad amatérů, tak i většina rozhodčích na našich závodech jsou buď bývalý závodnici SAL, nebo rodinní příslušníci, kterým amatérské závody učarovaly.

Asi tak jako všechna sportovní sdružení se i Severočeská amatérská liga snaží získávat finance od sponzorů. Proto jsme také již několikrát měnili svůj název, seriál se v minulosti jmenoval Moira cup, AStrans cup, Lannutti cup nebo EXEJEANS Cup. 

Od roku 2011 se náš seriál jmenuje Sweep Sport Cup. 

Sdružení amatérských cyklistů by velmi potřebovalo, kdyby se našel např. nějaký výrobce jízdních kol, který by se rozhodl pomoci rozvoji a fungování cyklistiky na amatérské úrovni.


Facebook Amatérská liga


Hlavní sponzoři

SweepSport

Další sponzoři

Lannutti

Kroys Truckcentrum

KL Sport Most

KolaKola

REFI Group

Kola Mojžíšová

SPYDER | INDIVIDUAL BIKE

KingBike

Vlček


V případě zájmu o umístění reklamy nás prosím kontaktujte.